The Virginia Tech Board of Visitors approved the following promotions, tenure, and continued appointments at its June 2 meeting.

Promotion to associate professor with tenure

  • Cermetrius Bohannon, School of Architecture + Design
  • Jonathan Boreyko, mechanical engineering
  • Katie Carmichael, English
  • Thidapat (Tam) Chantem, electrical and computer engineering
  • John Chappell, biomedical engineering and mechanics
  • Cheng Chen, mining and minerals engineering
  • Xi Chen, industrial and systems engineering
  • Shengfeng Cheng, physics
  • Nicholas Copeland, sociology
  • Kristy Daniels, dairy science
  • Robert Davidson, accounting and information systems
  • Meaghan Dee, School of Visual Arts
  • Michael Flessner, School of Plant and Environmental Sciences
  • Ryan Gerdes, electrical and computer engineering
  • Carmen Gitre, history
  • Jacob Grohs, engineering education
  • Dennis Halpin, history
  • Steven Hankey, School of Public and International Affairs
  • Samantha Harden, human nutrition, foods, and exercise
  • Shunsaku Horiuchi, physics
  • Michael Horning, communication
  • Estrella Johnson, mathematics
  • Leah Johnson, statistics
  • Young Teck Kim, sustainable biomaterials
  • Nathan Lau, industrial and systems engineering
  • Jung Eun Lee, apparel, housing, and resource management
  • Walter Lee Jr., engineering education
  • Song Li, School of Plant and Environmental Sciences
  • Guoliang (Greg) Liu, chemistry
  • Kurt Luther, computer science
  • Daniel McLaughlin, forest resources and environmental conservation
  • Hillary Mehl, School of Plant and Environmental Sciences
  • Jennifer Munson, biomedical engineering and mechanics
  • Sterling Nesbitt, geosciences
  • Vinh Nguyen, physics
  • Mizuho Nita, School of Plant and Environmental Sciences
  • Besnik Pula, political science
  • Sharath Raghvendra, computer science
  • Claire Robbins, School of Education
  • Jason (Micah) Roos, sociology
  • Ashley Shew, science, technology, and society
  • James Smyth, biological sciences
  • Bhuvana Srinivasan, aerospace and ocean engineering
  • Divya Srinivasan, industrial and systems engineering
  • Sarah Stein, accounting and information systems
  • Amanda Stewart, food science and technology
  • Ryan Stewart, School of Plant and Environmental Sciences
  • Laura Strawn, food science and technology
  • Brian Thorsett, School of Performing Arts
  • David Townsend, management
  • Abby Walker, English
  • Kevin Wang, aerospace and ocean engineering
  • Anna-Katherine Ward, management
  • Brandi Watkins, communication
  • Robin White, animal and poultry science
  • Heng Xiao, aerospace and ocean engineering
  • Hongliang Xin, chemical engineering
  • Haibo Zeng, electrical and computer engineering
  • Yizheng Zhu, electrical and computer engineering

Promotion to professor with tenure

  • Olivier Coutier-Delgosha, aerospace and ocean engineering

Tenure at the currently held rank of associate professor

  • Ayman Karim, chemical engineering
  • Christopher (Aaron) Noble, mining and minerals engineering

Promotion to professor

  • Pinhas Ben-Tzvi, mechanical engineering
  • Michael (Chad) Bolding, forest resources and environmental conservation
  • Ralph Buehler, School of Public and International Affairs
  • Ivica (Ico) Bukvic, School of Performing Arts
  • Virgilio Centeno, electrical and computer engineering
  • Hsiu (Jessie) Chen-Yu, apparel, housing, and resource management
  • Sherrie Clark-Deener, large animal clinical sciences
  • Zachary Easton, biological systems engineering
  • Sophia Economou, physics
  • Andrew Ellis, geography
  • Charlene Eska, English
  • Carlos Evia Puerto, communication
  • John Fike, School of Plant and Environmental Sciences
  • Patricia Fisher, apparel, housing, and resource management
  • Michael A. Fox, pediatrics and basic science education
  • John Galbraith, School of Plant and Environmental Sciences
  • Michael Garvin, civil and environmental engineering
  • Anthony (Kwame) Harrison, sociology
  • Kevin Heaslip, civil and environmental engineering
  • Yili Hong, statistics
  • Bettina Koch, political science
  • Korine Kolivras, geography
  • Ling Lisic, accounting and information systems
  • Tananchai A. Lucktong, surgery
  • Holly Matusovich, engineering education
  • Kevin McGuire, forest resources and environmental conservation
  • Erika Meitner, English
  • Amanda Morris, chemistry
  • John Munsell, forest resources and environmental conservation
  • Leyla Nazhandali, electrical and computer engineering
  • Su Fang Ng, English
  • Anthony Peguero, sociology
  • Monica Ponder, food science and technology
  • Henry Quesada, sustainable biomaterials
  • William S. Rea, psychiatry and behavioral medicine
  • Chandan Reddy, computer science
  • Georg Reichard, Myers-Lawson School of Construction
  • Lynn Resler, geography
  • Steven Rideout, School of Plant and Environmental Sciences
  • Eva Schmelz, human nutrition, foods, and exercise
  • Cynthia Smith, human development and family science
  • Eric Standley, School of Visual Arts
  • Ioannis (Yannis) Stivachtis, political science
  • Jon M. Sweet, internal medicine
  • Valerie Thomas, forest resources and environmental conservation
  • Eli Tilevich, computer science
  • Benjamin Tracy, School of Plant and Environmental Sciences
  • Mark Williams, School of Plant and Environmental Sciences

Promotion to associate professor

  • Joshua D. Adams, surgery
  • Chinekwu O. Anyanwu, internal medicine
  • Anthony W. Baffoe-Bonnie, internal medicine
  • R. Allen Blackwood, pediatrics
  • Anthony E. Capito, surgery
  • Mark E. Feldmann, surgery
  • Silvia N. Jaimes Ocazionez, pediatrics
  • Amy C. Kryder, pediatrics
  • Sarah E. Parker, basic science education
  • Krishnaswamy Ramachandran, internal medicine
  • Justin B. White, psychiatry and behavioral medicine

Promotion to advanced instructor

  • Hannah (Netta) Baker, English
  • Shaun Baker, English
  • Sean Conaway, English
  • Nathan Gildersleeve, mathematics
  • Jared Gragg, biomedical engineering and mechanics
  • Jennifer Hand, School of Visual Arts
  • Almas Khan, physics
  • Yasuko Kumazawa, modern and classical languages and literatures
  • Tatiana McKagen, modern and classical languages and literatures
  • Erika Rappold, mathematics
  • Stewart Scales, geography

Promotion to senior instructor

  • Diane (Betsy) Bannan, School of Visual Arts
  • Michael Berg, chemistry
  • Karen Gallagher, human development and family science
  • Karl Precoda, School of Performing Arts

Promotion to assistant professor of practice

  • David Kniola, School of Education

Promotion to associate professor of practice

  • Kimberly Carlson, management
  • Margaret Ellis, computer science
  • Matthew James, engineering education
  • Gregory Kulczycki, computer science

Promotion to professor of practice

  • Eric Lyon, School of Performing Arts
  • Donna Wertalik, marketing

Promotion to collegiate assistant professor

  • Kendall Giles, electrical and computer engineering
  • Andrea (Annie) Hesp, modern and classical languages and literatures

Promotion to collegiate associate professor

  • Christopher Arena, biomedical engineering and mechanics
  • Sara Arena, biomedical engineering and mechanics
  • Josh Iorio, Myers-Lawson School of Construction
  • James Jewitt, School of Visual Arts
  • Jane Robertson Evia, statistics
  • Anne-Lise Velez, architecture and urban studies

Promotion to clinical associate professor

  • Lara Bartl, small animal clinical sciences
  • Julie Cecere, small animal clinical sciences
  • Michael Nappier, small animal clinical sciences

Promotion to clinical professor

  • Bettibel (Betti) Kreye, School of Education

Promotion to research assistant professor

  • Sun Wook Kim, industrial and systems engineering
  • Brentha Thurairajah, electrical and computer engineering

Promotion to research associate professor

  • Bradley Davis, Hume Center
  • William (Charles) Headley, Hume Center

Continued appointment with promotion to associate professor

  • Samantha Winn, University Libraries

Promotion to senior Extension agent

  • Amy Byington, Lee County Cooperative Extension
  • Jane Henderson, Amelia County Cooperative Extension
  • Wendy Herdman, Westmoreland County Cooperative Extension
  • Kimberly Mayo, Fluvanna County Cooperative Extension
  • Lenah Nguyen, Fauquier County Cooperative Extension
  • Michael (Todd) Scott, Campbell County Cooperative Extension

Promotion to Extension agent

  • Ashley Appling, Culpeper County Cooperative Extension
  • Kimberly Butterfield, Roanoke County Cooperative Extension
  • Jason Cooper, Rockingham County Cooperative Extension
  • Andrea Davis, City of Virginia Beach Cooperative Extension
  • Amanda (Mandi) Dolan, Pittsylvania County Cooperative Extension
  • Brenda (Carol) Haynes, Franklin County Cooperative Extension
  • Robert (Trent) Jones, Northumberland County Cooperative Extension
  • Sam Leech, Rockingham County Cooperative Extension
  • Clare Lillard, Orange County Cooperative Extension
  • Morgan Martindell, Augusta County Cooperative Extension
  • Lauren McCroskey, Smyth County Cooperative Extension
  • Edward Olsen, Henrico County Cooperative Extension
  • Morgan Paulette, Pulaski County Cooperative Extension
  • April Payne, Spotsylvania County Cooperative Extension
  • Afton (Livvy) Preisser, Isle of Wight County Cooperative Extension
  • Sarah Sharpe, Greene County Cooperative Extension
  • Caitlin Verdu, Arlington County Cooperative Extension

The Office of the Provost provided the information for this story. Content-related questions should be directed to Cyndi Hutchison at 540-231-2350.

Related story

Virginia Tech Board of Visitors approves 2019 promotions, tenure, continued appointments